Budowa domu – samodzielnie czy z firmą budowlana?

Budowa domu to zawsze spore wyzwanie. Już na początku tego procesu mamy do rozwiązania wiele różnych dylematów i problemów, nie wspominając o szeregu formalności, jakie należy spełnić. Trzeba też na przykład zadecydować o tym, czy podjąć się samodzielnej budowy domu, czy też jednak zlecić wykonanie prac budowlanych firmie zewnętrznej.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, dlatego też trzeba się nad tym wszystkim poważnie zastanowić. Bardzo często uzależnione jest to także od indywidualnych warunków i preferencji, jednak największy wpływ na większość naszych decyzji mają oczywiście nasze możliwości finansowe. Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że budowa domu to bardzo poważna inwestycja – z jednej strony pochłania ono bardzo dużo pieniędzy, ale z drugiej strony pochłania także dużo czasu.

Jako inwestorzy musimy być przygotowani na to, że spędzimy wiele godzin na przygotowywaniu inwestycji, a potem na jej doglądaniu – jeśli oczywiście zdecydujemy się powierzyć wykonanie prac firmie budowlanej. W takiej sytuacji najpierw trzeba jeszcze poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej firmy, której będziemy w stanie zaufać. Tylko w ten sposób możemy bowiem zyskać pewność, że inwestycja zostanie poprawnie wykonana.

Czy warto samodzielnie budować dom?

Budowa domu nie jest łatwą sprawą, dlatego też wiele osób decyduje się na to, by wynająć firmę budowlaną, która wszystkim się zajmie. Jest to dość wygodne rozwiązanie, a na dodatek istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo, że profesjonalna firma poradzi sobie z budową dużo szybciej niż my sami. Z drugiej strony, trzeba liczyć się z tym, że w krótkim czasie wydamy sporo nakładów finansowych.

Dla niektórych może być to spory problem, podobnie zresztą jak znalezienie właściwego przedsiębiorstwa budowlanego. Niestety nie zawsze jesteśmy bowiem w stanie wyszukać solidnego wykonawcy. Trochę z tego też powodu dużo osób decyduje się na to, by samodzielnie zająć się budową.

Wymaga to oczywiście odpowiednich narzędzi, a na dodatek sporych nakładów czasu, natomiast warto pamiętać, że sam proces budowy można rozłożyć w czasie – dzięki temu nie będziemy musieli od razu z wykładać jakiejś astronomicznej sumy. Z drugiej strony, jeśli budujemy samodzielnie to musimy pamiętać niemalże o wszystkim, gdyż pełnimy każdą funkcję na budowie. Dodatkowo, niektórych prac tak czy siak nie będziemy w stanie wykonać samodzielnie.

Garnitury Grzesman