Niełatwy wybór wykonawcy i kierownika budowy

Jeśli budowa domu ma się naprawdę zakończyć pełnym sukcesem, to muszą być spełnione rozmaite warunki. Z całą pewnością bardzo ważne jest, aby został wykonany odpowiedni projekt. Musi on wychodzić naprzeciwko potrzebom zamawiającego, ale jednocześnie musi stanowić trafną propozycję z punktu widzenia finansowego – każdy ma bowiem do dyspozycji pewien określony budżet i musi robić z niego właściwy użytek. To z kolei wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu, ponieważ większość konsumentów nie jest w stanie samodzielnie zrealizować nawet planu budowy stosunkowo niewielkiego domu.

Projekt można pozyskać od wyspecjalizowanej pracowni – gotowy lub zamówiony i spersonalizowany, ale tym samym odpowiednio droższy. Kiedy dysponujemy już projektem, możemy myśleć o kolejnej strategicznej kwestii, a więc o właściwym wykonawcy. Tu rynek także ma sporo do zaoferowania, albowiem firm zajmujących się budową domów jest w Polsce niemało. Niektóre z nich dysponują dużym doświadczeniem i bogatym portfolio realizacji zakończonych pełnym sukcesem.

Inne natomiast dopiero zbierają doświadczenia, ale są w pełni rzetelne i mogą zaproponować usługi budowlane na naprawdę doskonałym poziomie. Kłopotliwi są natomiast ci wykonawcy, o których niewiele wiadomo i którzy nie mają się czym chwalić. Tego rodzaju ekipy są dość szybko weryfikowane przez rynek, jednakże nadal można się na nie natknąć, dlatego ostrożność jest klientom zdecydowanie zalecana. Bez dobrego kierownika budowa także się nie obejdzie Dobrego wykonawcy nie trzeba się bać, ponieważ zajmie się on doborem najlepszych materiałów i zadba o to, by wszystkie etapy realizacji prac były zwieńczone sukcesem.

Być może wydatki będą w tym aspekcie wyższe, ale naprawdę lepiej jest więcej zapłacić dobrej ekipie niż zmagać się później z niekompetencją i zlecać poprawki innym firmom. Niestety w przypadku złego wyboru trzeba się z tym liczyć. Jednakże trzeba mieć też kogoś, kto zadba o nasz interes i będzie czuwał nad tym, aby realizowane prace szły w jak najlepszym kierunku. Chodzi o kierownika budowy, który powinien być zewnętrznym specjalistą niezwiązanym z wykonawcami.

Można powiedzieć obrazowo, że jest on w pewnym sensie „rzecznikiem interesu” inwestora. Kwestie związane z kierownikiem budowy są ciekawe i warto poświęcić jego osobie nie mniej uwagi niż wykonawcy. Przede wszystkim kierownik powinien być kompetentnym budowlańcem, najlepiej o uprawnieniach rzeczoznawcy, który posiada wiedzę i doświadczenie związane z zasadami realizowania prac budowlanych o rozmaitym charakterze. Na bieżąco ocenia on i weryfikuje, czy wykonawca działa zgodnie z założeniami projektu, ale przede wszystkim – czy należycie wywiązuje się on ze swoich zadań w zakresie sztuki budowlanej.

Niestety błędy popełnione przy poszczególnych czynnościach mogą fatalnie wpłynąć na stan budynku już w niedalekiej przyszłości po zakończeniu prac. Należy mieć to na względzie, jeśli chce się korzystać z gotowego domu bez żadnych komplikacji.

środki czyszczące złącze słupowe