Windykację może prowadzić komornik

www.101filmow.pl

Nawet jeśli jesteśmy ludźmi wyrozumiałymi i cierpliwymi, to może się okazać, że mimo wszystko nie będziemy w stanie wykazać się zbyt dużą cierpliwością w stosunku do dłużników, którzy powinni nam oddać sporo pieniędzy. Oczywiście na początku możemy sami wysyłać monity, przypominać o płatności, ale w pewnym momencie przyjdzie taka chwila, kiedy powiemy sobie dość i stwierdzimy, że potrzebujemy pomocy. Potrzebujemy kogoś kto zajmuje się tym zawodowo, kto ma możliwość skupić się na tej konkretnej sprawie i przede wszystkim, kto ma znacznie więcej możliwości i narzędzi, aby wyegzekwować spłatę długu. Może się okazać, że taką osobą będzie komornik, tym bardziej, że spokojnie możemy mu przekazać całą sprawę, a on zajmie się nią praktycznie na każdym poziomie.

Co zyskujemy?

Powoli tracimy cierpliwość jeśli chodzi o naszych dłużników, ale jednocześnie cały czas się zastanawiamy czy już nadeszła pora, żeby nasz problem przekazać komuś innemu? Zastanawiamy się, czy ta osoba będzie w stanie cokolwiek zdziałać, jeśli my sami, znając dłużnika przez tyle czasu nie mogliśmy u niego wyegzekwować spłaty długu. Ale prawda jest taka, że najlepszą decyzją, jaką będziemy mogli tutaj podjąć, będzie ta, aby przekazać całą sprawę komornikowi. On ma w tym zakresie większe doświadczenie, a dodatkowo jeszcze ma większe możliwości prawne i więcej narzędzi, aby próbować odzyskać ten nasz dług. Co więcej, jeśli ten problem przekażemy specjaliście, to wówczas będziemy mogli się skupić na innych sprawach, jak chociażby praca i nie będziemy musieli już sobie głowy zaprzątać dłużnikiem.

Taki komornik przejmie naszą sprawę, będzie nadzorował dług, będzie mógł też złożyć wniosek o pozwolenie na uzyskanie pieniędzy na spłatę zadłużenia, z konkretnego majątku dłużnika. Co więcej, będzie mógł się też zająć przeprowadzeniem licytacji, na której ten majątek będzie wyprzedany i z której uzyskamy pieniądze, jeśli nawet nie pokryją one całego długu, to może uda się pokryć chociaż jakąś jego część.

Czy komornik może coś jeszcze?

Kiedy samodzielnie próbujemy odzyskać nasze pieniądze, możemy poprzestać jedynie na wysyłaniu wezwań i praktycznie nie mamy prawa sięgać po żadne inne środki, które miałyby nakłonić dłużnika, aby oddał nam pieniądze. Ale komornik nie tylko może złożyć wezwanie o egzekucję, ale także może przeprowadzić wywiad z ludźmi, którzy mają jakieś pojęcie o dłużniku i o tym, co on posiada. Na podstawie tego wywiadu komornik może wywnioskować, czy dłużnik nie ma czasami jakiegoś ukrytego majątku, który mógłby zaspokoić roszczenia wierzyciela. Jeśli ma, komornik jest w stanie to udowodnić i doprowadzić do zwrotu zadłużenia. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze pieniądze faktycznie do nas wrócą, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, kto zajmuje się naszą sprawą. Jeśli przejmie ją komornik, to szanse na to, że odzyskamy nasze pieniądze będą znacznie większe, niż gdybyśmy mieli się tym wszystkim zajmować samodzielnie.

sąd wydział cywilny czym się zajmuje biuro rachunkowe suchy las