Budujesz własny dom? Oto czym musisz się zająć

Budujesz własny dom? Oto czym musisz się zająć

Budowa domu to niewątpliwie bardzo złożony proces, do którego należy się w odpowiedni sposób przygotować. Nie da się ukryć, że zanim jeszcze w ogóle zaczniemy budowę – my albo wybrana przez nas firma budowlana – należy jeszcze spełnić szereg formalności. Nie jest to wcale takie łatwe zadanie, dlatego też dobrze jest wiedzieć, jakie tak w zasadzie formalności trzeba spełnić krok po kroku. Z pewnością ułatwi nam to przynajmniej te początkowe procesy związane z budową domu. Własny kąt to tymczasem cały czas marzenie wiele osób, a jako że jest to duża inwestycja to koniecznie musimy zadbać o dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. I tak, przed rozpoczęciem budowy należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy – w ten sposób sprawdzimy status naszej działki i określimy, jakie musimy podjąć kolejne kroki ku rozpoczęciu budowy. Może zdarzyć się tak, że nasza działka nie posiada bowiem planu zagospodarowania przestrzennego, a wtedy konieczne będzie wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – składając wniosek musimy wtedy posiadać już projekt nieruchomości, a w samym wniosku powinny znaleźć się informacje dotyczące rodzaju inwestycji czy mapa sytuacyjno-wysokościowa.

Formalności przed budową domu

Wspomniany już projekt domu jest bardzo ważnym dokumentem, dlatego też trzeba upewnić się, że został on właściwie sporządzony. Możemy zdecydować się na to, by wybrać gotowy już projekt lub też zlecić stworzenie nowego – jest to zadanie dla architekta. Dopiero odpowiedni projekt domu pozwoli nam przejść do kolejnego kroku, jakim jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Taki wniosek może wymagać różnych dokumentów – warto więc sprawdzić, jakich dokładnie. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że uzyskując pozwolenie na budowę wcale nie kończy się nasze kompletowanie formalności. Musimy też na przykład zgłosić rozpoczęcie prac w odpowiednim urzędzie (na siedem dni przed faktycznym rozpoczęciem prac). W ramach zgłaszania takiej informacji do starostwa powiatowego należy dołączyć także oświadczenie kierownika budowy czy opis kolejnych etapów prac budowlanych, jak również planowany termin zakończenia robót.

Z kolei na samej budowie prowadzony jest jeszcze dziennik budowy, czyli kolejny bardzo ważny dokument, który to jest aktualizowany – najczęściej przez kierownika budowy – wraz z przebiegiem prac budowlanych.

https://www.hkl.pl/atlas-copco-agregaty-pradotworcze-wynajem
drzwi zewnętrzne